• academia chisinau
  • Saxan Ceadir Lunga
  • Ungheni

Zimbru, un final dezamagitor la Ceadir Lung (VIDEO)

Zimbru Chisinau a ratat victoria cu Saxan in minutele de prelungire. Galben-verzii au fost egalati 1-1 dintr-un penalty realizat de Bamba

Saxan - Zimbru 1-1, DN 2014-15, ET 23_1

Un final de infarct pentru Zimbru Chisinau la Ceadir Lunga. Chisinauienii au ratat victoria pe final de meci fiind egalati dupa ce Bamba a realizat un o lovitura de la 11 metri.

Meciul disputat pe un teren destul de greoi, a oferit oricum multe emotii specttorilor prezenti. Saxan a trecut pe linga deschiderea scorului dupa ce in prima repriza unul din jucatorii gazdelor a tintit bara chisinauienilor. Totusi, cei care au deschis scorul au fost oaspetii. In una din fazele ofensive Amani a marcat cu capul dupa o centrare venita de pe dreapta. Golul marcat pe final de repriza le-a permis galben-verzilor sa plece la vestiare in avantaj.

In a doua repriza gazdele au cautat cu tot dinadinsul golul egalizator insa au reusit sa marcheze doar in minutele de prelungire. In urma unui neatentii unul din fundasii oaspetilor a atins balonul cu minge, fapt care l-a obligat pe arbitru sa arate spre punctul cu var. Bamba si-a luat inima-n dinti si l-a executat autoritar pe Denis Rusu.