• academia chisinau
  • Saxan Ceadir Lunga
  • Ungheni

Ionita protagonist in Milan - Verona 2-2 (VIDEO)

Moldoveanul Artur Ioniță a fost protagonistul primei reprize pe San Siro. Mijlocașul de 24 de ani a obținut penalty-ul din care Verona a deschis scorul (17).

Artur Ionita, 2014, gol in Torino - Verona 0-1_1

Luca Toni a înscris cu eleganță de la punctul cu var pentru 1-0. A fost al cincilea gol al veteranului în ultimele 5 etape.

Ioniță a avut șansa de a mări avantajul oaspeților, însă Diego Lopez a fost la post (31). La pauză a fost 1-1, după ce și Milan a punctat tot de la 11 metri. Menez a adus egalarea dintr-un penalty scos de Mexes (40). A fost al 13-lea gol stagional pentru francez, aflat la cel mai bun sezon din carieră, din acest punct de vedere.

Trupa lui Inzaghi a ieșit mai decisă de la cabine și a preluat imediat conducerea după o fază încâlcită în careul Veronei. Mexes a încercat să trimită mingea în plasă, iar Pisano a respins nefericit în propriul său coechipier Tachtsidis (47).

În al cincilea minut de prelungiri, Nico Lopez a dat lovitura și a adus un punct nesperat pentru trupa lui Mandorlini.