• Saxan Ceadir Lunga

Dacia - Primul pas e OK. Orbu va rata mansa retur

Dacia s-a impus la limita in fata slovenilor. In retur vor juca fara Orbu

Dacia Chisinau a trecut cu brio de prima incercare in Europa League. "Lupii-galbeni" au invins acasa in fata echipei NK Celje si au prima sansa in returul de peste o saptamina.

In primul meci din Europa League 2012-2013 cu participarea unei echipe din Moldova, Dacia Chisinau s-a impus la limita acasa in fata echipei NK Celje din Slovenia. Unicul gol al meciului a fost marcat in minutul 42 de Osmane Sow. Dacia, echipa care a fost patroana terenului, putea marca si mai mult insa a ratat citeva ocazii bune.

Meciul a fost arbitrat de o brigata de arbitri din Bulgaria care a acordat nu mai putin de 5 cartonase galbene si unul rosu. Din pacate cartonasul rosu a fost inregistrat de partea Daciei - Orbu a fost eliminat destul de usor din teren pentru al doilea galben - si va rata returul care se va disputa peste exact o saptamina la Celje pe stadionul Arena Petrol. De mentionat ca atacantul "lupilor" a incasat cele doua galbene in mai putin de 25 de minute, fiind introdus in teren in minutul 61 al meciului si eliminat in minutul 85.

De mentionat ca in acest meci a debutat oficial pentru Dacia - Ersan Sali, unul din putinii jucatori adusi in aceasta vara care au fost inclusi in lista UEFA. Deasemeni dupa o lunga absenta, suporterii Daciei l-au vazut in teren pe Slaven Stjepanovic care a revenit dupa o accidentare indelungata.

Lupii galbeni au nevoie de un rezultat pozitiv pentru a trece in turul doi al competitiei. La Celje elevii lui Dobrovolski pot miza pe o remiza sau chiar pe o infringere cu diferenta nu mai mare de un gol. In cazul scorului de 1-0 in favoarea slovenilor soarta calificarii se va decide in prelungiri.