• FC Veris
  • Dinamo Auto Tiraspol

Moldova pierde si cu El Salvador: Multe semne de intrebare (VIDEO)

Moldova in America de Sud: 0 puncte, 0 goluri. Joc-zero

Selectionata Moldovei a pierdut si in cel de-al doilea meci din turneul de pe Continentul American. Tricolorii au fost invinsi de catre El Slavador, scor 2-0, intr-un meci in care probabil meritau cel putin o remiza.

De acesta data, rezultatul meciului a fost decist in primele 25 de minute, atunci cind sud-americanii au profitat de doua faze in viteza surprinzind apararea noastra. Bonilla si Allas au demonstrat ca atunci cind Moldova intilneste un adversar care stie sa joace in viteza si pe contre putem sa ne asteptam la rezultate negative.

Moldova a fost mult mai activa dupa cele doua goluri incasate atunci cind gazdele au scazut din viteza. Tricolorii insa nu au reusit sa marcheze nici prin Ovseannicov nici prin Picusceac, jucatori care s-au evidentiat prin ocazii si in meciul cu Venezuela. A doua repriza s-a caracterizat prin faptul ca gazdele au intins timpul, iar Moldova s-a limitat in a detine controlul steril al balonului.

Meciurile cu Venezuela si El Salvador au demonstrat ca nationala lui Caras are inca foarte multe de invatat. Se comit foarte mari greseli in aparare. In timp ce in meciul cu Venezuela majoritatea golurilor au venit din centrari, in meciul cu El Salvador golurile au venit din faze create in viteza. Deci sunt carente atit in defensiva cit si la mijlocul terenului, acolo unde mijlocasii trebuie sa joace rolul de baricade si sa iasa la intimpinare eliminind pericolul actiunilor in viteza si a contrelor. In fine mai sunt foarte mari carente la nivelul ocaziilor create si a ocaziilor realizate. Suntem foarte lenti si lipsiti de cinism. Atacantii nu marcheaza si asta vrei nu vrei te pune pe ginduri. Ce vom face cu asa joc in preliminariile Campionatului Mondial?