• Saxan Ceadir Lunga

Milsami a ramas fara puncte in fata Sheriff-ului

Dupa 3 etape Sheriff - lidera solitara. Dacia si Olimpia tin pasul

Miral Samardzic

Etapa 3 a Diviziei Nationale: Sheriff lidera solitara, Zimbru fara victorii, 5 echipe fara infringere, Nistru fara gol marcat, iar Academia fara puncte.

Zimbru Chisinau ramine fara victorii dupa trei etape disputate in Divizia Nationala. Galben-verzii, aproape de o calificare istorica in turul 3 al Europa League acum citeva zile, nu au reusit sa se impuna in fata lanternei rosii din sezonul trecut - FC Costuleni. Dubla lui Iavorschi si golul lui Molla nu au fost destule pentru a obtine prima victorie din acest sezon. Oaspetii de la Costuleni au replicat prin reusitele lui Vilcu, Mocanu si Sinitchi, care a egalat in al treilea minut de prelungire.

Dacia Chisinau si Olimpia Balti au obtinut victorii importante in deplasare in fata Rapidului si respectiv a nou-promovatei Speranta. Ambele echipe au ramas neinvinse in campionat si sunt distantate la doar 2 puncte de lidera Sheriff.

Batalia centrala a etapei s-a dat la Tiraspol unde se intilneau cele doua lidere. Orheienii, care nu au obtinut nici un punct in meciurile directe cu Sherifful in campionat, au ramas si de aceasta data cu 0 puncte. Golul lui Samardzic, marcat in prima repriza din penalty a fost si unicul din acest meci.

In celelalte meciuri, Nistru a obtinut primul punct din acest sezon, chiar daca nu a reusit sa marcheze primul gol, remizind un 0-0 cu FC Tiraspol, iar FC Academia a continuat parcursul nereusit, incasind cea de-a treia infringere consecutiva. Chisinauienii au pierdut in fata ribnitenilor cu 1-0 incasind golul infringerii in al treilea minut de prelungire.