• Saxan Ceadir Lunga

Europa ne saluta. Un parcurs frumos dar se putea si mai mult

Moldova - 3 echipe OUT in aceesi seara

Dacia Chisinau

Moldova a ramas fara nici o echipa in Europa League. Toate cele trei echipe din aceasta competitie - Dacia, Zimbru si Milsami au fost eliminate ratind o sansa unica de a merge mai departe in aceast turneu prestigios.

Dacia si Milsami nu au reusit sa-si pastreze avantajul din primul meci, in timp ce Zimbru a trecut pe linga o calificare istorica rasturnind scorul din prima mansa. "Lupii" au pierdut 2-0 in deplasare la Elfsborg dupa ce au invins in mansa tur cu 1-0. Dubla lui Nilsson din prima repriza i-a condamnat pe chisinauieni la eliminare. Milsami avea calificarea in pumn pina ce Khaurulin si Geynrik nu au reusit sa marcheze de doua ori. Orheienii aveau nevoie de un singur gol pentru a-si recapata prima sansa, insa s-au vazut lipsiti de orice posibilitate dupa autogolul lui Simao.

Ultima speranta a Moldovei in Europa League (Sheriff nu este luata in consideratie) era Zimbru Chisinau, care a inceput meciul mai tirziu si a trecut foarte aproape de o calificare istorica. Chisinauienii au rasturnat scorul din mansa tur dupa reusita lui Barakhoev si au dus meciul in prelungiri si in continuare la lovituri de departajare. Sustinuti de un stadion infocat si entuziast, "galben-verzii" nu au reusit totusi sa se impuna la penalty-uri ratind prin atacantii Molla si Catan.

In Europa, dupa aceasta seara am ramas doar cu Sheriff, echipa care ne reprezinta pina ce in Liga Campionilor. Tiraspolenii sunt ultima noastra sansa de a mai obtine puncte in clasamentul UEFA pe tari. Celelalte 3 echipe au parasit Europa cel putin pina in sezonul urmator. Chiar daca au avut un parcurs frumos, toate cele trei echipe au ratat o sansa unica de a trece mai departe si de a se apropia la doar un pas de faza grupelor.