• FC Veris
  • Dinamo Auto Tiraspol

Milsami mai aproape de Europa League

Europa League tot mai aproape de Orhei. Victorie importanta obtinuta la Ribnita

milsami-bucurieMilsami Orhei a obtinut o victorie importanta in cheia obtinerii unui loc in Europa League reusind sa scoata un dificil 2-0 in deplasare la Ribnita. Academia - victorie importanta... Costuleniul pastreaza mici sanse de salvare..

Etapa 30-a a Diviziei Nationale a propus citeva rezultate interesante atit in lupta pentru pozitiile in virful clasamentului cit si in partea de jos. Milsami a obtinut cea mai importanta victorie din aceasta etape reusind sa invinga pe terenul ostil de la Ribnita. Orheienii au deschis scorul prin Ademar in minutul 35 insa au suferit pina la sfirsitul meciului. Citeva save-uri miracoloase in executia lui Negai au pastrat oaspetii in avantaj, ca Milsami sa reuseasca majorarea scorului si asigurarea victoriei in minutele de prelungire dupa o lovitura libera executata la perfectie de Wellington.

Cu aproximativ o ora mai devreme Olimpia a reusit sa fure un punct la Chisinau in fata galben-verzilor de la Zimbru. Baltenii au reusit sa egaleze prin Orlovschi dupa ce initial Molla a deschis scorul realizind un penalty. Gazdele fara o motivare deosebita au fost condusi de pe banca de Sergiu Sirbu care l-a inlocuit pe Stroenco plecat la Krasnodar.

Academia a reusit sa rastoarne scorul in meciul cu Rapid reusind sa treaca in clasament de echipa din Ghidighici. Ros-albastrii au deschis scorul dupa reusita lui Bacal, insa "studentii" au raspuns rapid prin Ginsari, care mai tirziu a reusit si o dubla. Intre cele doua goluri marcate de bomberul Academiei, studentii au mai marcat prin Potlog.

FC Costuleni s-a apropiat la doar un punct de limita celor 20 de puncte si la 7 puncte de ultima pozitie salvatoare. "Leii" s-au impus in fata echipei care probabil e deja retrogradata - unica care nu a obtinut licenta nationala pentru sezonul urmator - Sfintul Gheorghe. Unicul gol al meciului a fost marcat de Maxwell.