• speranta crihana veche
  • FC Veris
  • Dinamo Auto Tiraspol

Surprize Rapid si FC Costuleni. Liderele tin pasul

Dacia invinge datorita golului lui Pavlov. Rezultate importante pentru Olimpia, Rapid si FC Costuleni

Vasile PavlovSurprize de proportii in meciurile Zimbru - FC Costuleni si Rapid - Iskra. Codasele campionatului reusesc sa obtina puncte in fata respectiv locurilor 3 si 4 in clasament. Liderele Sheriff si Dacia tin pasul si pastreaza distantele in clasament.

Etapa 21 incepe la Vadul lui Voda unde Dacia trece destul de greu de Milsami reusind sa marcheze unicul gol al meciului prin Pavlov, la al 9-lea gol din acest sezon.

Surprizele etapei se consuma la Buiucani, unde Rapid-ul rastoarna scorul in fata Iskrei, obtinind astfel prima victorie in calitate de gazda dupa o lunga asteptare, si la Chisinau unde FC Costuleni remizeaza cu Zimbru incasind in sfirsit primele puncte din aceasta primavara.

Baltenii de la Olimpia reusesc sa se impuna cu scorul minim in derbyul nordului chiar la Otaci. Elevii lui Bunea iarasi marcheaza in debutul meciului prin Bouli si reusesc sa plece la Balti cu cosul plin.

Sheriff a invins cu scorul de 2-1 in fata incomodei Academia. Reusitele lui Balima din penalty si Luvanor in prima repriza, aceeasi marcatori ca si in victoria cu Milsami din etapa trecuta, au asigurat avantajul necesar la pauza. La reluare, studentii au redus din handicap prin reusita lui Livandovschi, insa dupa mai multe incercari nu au reusit sa egaleze.

Schimbarile din clasament in urma rezultatelor etapei 21: Rapid urca momentan pe locul 9, Olimpia momentan pe 6. Nistru cade pe 8, Academia pe 6, Sfintii pe 11, iar FC Tiraspol pe 7.

La orele 17-00 se joaca FC Tiraspol - Sfintul Gheorghe in urma caruia clasamentul va suferi citeva schimabri.